بخش خدمات

ترخیص کالا از گمرک
 • ترخیص کالا از گمرک

ترخیص کالا از گمرک

امروزه کلیه کارخانه ها، تولیدی ها، واردکنندگان وصادرکنندگان با توجه به حجم گسترده و بالایی که در رابطه با بخش بازرگانی خارجی و داخلی دارند ترجیح می دهند که امور گمرکی و لجستیگ خود را به سازمان های مستقلی که توسط شخصیت های حقوقی اداره می شوند واگذار نمایند که گروه بازرگانی فرتاک تجارت با داشتن کادری مجرب و تحصیلکرده در انجام تشریفات گمرکی از تمام گمرکات ایران به ویژه گمرکات تهران و شهریار، سلفچگان، شهید رجایی و باهنر بندر عباس، بوشهر، شیراز، خرمشهر و آبادان، امام خمینی، آستارا، بازرگان و… در کوتاه ترین زمان به انبار شما همراه با خدمات ویژه و مناسبترین قیمت و شرایط پرداخت در خدمت بازرگانان و تجار محترم می باشد.

وجه تمایز ما در تخصص خدماتمان بوده و با تجارب ارزشمندمان با چندین سال فعالیت در امر ترخیص کالا در کنار بهره مندی از تیمی تحصیل کرده در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا در رشته بازرگانی بین الملل و گمرک توانسته ایم با تسلط به سیستم نظام گمرکی یکپارچه نوین و سامانه پنجره واحد تجارت فرامرزی و گمرک الکترونیک، با سرعت و دقت تشریفات گمرکی را انجام دهیم و موجبات کاهش هزینه ها را برای مشتریانمان به ارمغان رسانیم.

در اینجا ضروری ست با توجه به نیازهای بازرگانان محترم، نکات مهم و مراحل ابتدایی برای ترخیص کالا را شرح داده تا به این طریق کمکی نه چندان بزرگ به شما هموطنان عزیز، جهت آشنایی بیشتر با مراحل ترخیص کالا کرده باشیم.

همانطور که مطلع هستید به طور معمول ترخیص کالا توسط کسانی صورت می گیرد که دارای کارت بازرگانی مجاز و فعال و همینطور کسانی که کارت حق العمکاری دارند انجام می شود که در این مرحله برای ترخیص کالا، این شخص را ترخیص کار می نامند.

لازم به ذکر است ترخیص کالا برای صاحبان کالاهای وارداتی از خارج بسیار وقت گیر و پُر هزینه بوده و نیازمند روابط و دانستنی های روز  این رشته کاری را دارد. لذا در این جا برای آشنایی بیشتر شما با مراحل آن، اشاره ای به این موارد داریم تا شما عزیزان بتوانید با داشتن این اطلاعات و همچنین با مشورت با مشاورین و متخصصین ما، هزینه ها و تعرفه های کالای خود را به صورت تقریبی محاسبه کرده و با داشتن اطلاعات روز در زمینه ترخیص کالا ی خود این فعالیت را آغاز نمایید.

مدارک مورد نیاز برای ترخیص کالا

در مرحله ی اول شما واردکننده محترم نیاز به ثبت سفارش کالا با کارت بازرگانی فعال دارید و کارت شما باید در رده گروهی کالای خریداری شده شما باشد و همینطور حداقل ۳ ماه از زمان اعتبار آن باقی مانده باشد.

در ادامه مدارک برای ترخیص کالا به سه گروه تقسیم بندی می شود:

الف) مدارک لازم در گمرک جهت واردات کالا

 • ترخیصیه
 • قبض انبار (به نام کارت بازرگانی یا همراه وکالت نامه رسمی جهت انتقال به کارت بازرگانی)
 • سه نسخه اصلی بارنامه  BL (Bill of loading)
 • پیش فاکتور (Performa Invoice) PI
 • فاکتور (Invoice)
 • لیست عدل بندی یا پکینگ لیست(Packing list)
 • گواهی مبدا CO (Certificate of Origin)
 • بیمه باربری(Insurance)

ب) مدارک مربوط به صاحب کالا یا صاحب کارت بازرگانی برای ترخیص کالا

 1. اصل کارت بازرگانی و کپی آن
 2. اصل کارت ملی و کپی آن
 3. کدینگ کردن کارت یا شخص مورد نظر درگمرک
 4. گرفتن کد کاربری و رمز عبور کد EPL  از گمرک

ج) مدارک مورد نیاز جهت نماینده یا صاحب کارت بازرگانی برای ترخیص کالا

 1. اصل و کپی کارت ملی
 2. اصل و کپی وکالت نامه رسمی با تاریخ انقضا نشده
 3. اصل و کپی معرفی نامه برای گمرک مربوطه
 4. کپی وکالت نامه

پس از آماده کردن کلیه مدارک ترخیص کالا به صورت اصل و کپی، مراحل ترخیص کالا به چهار قسمت طبقه بندی می گردد که در اینجا به طور مختصر به شرح آن می پردازیم.

مراحل ترخیص کالا

 • کدینگ کردن شخص یا شرکت اظهار کننده جهت ترخیص کالا

در این مرحله شخص با در دست داشتن کلیه مدارک جهت کدینگ کردن خود یا شرکت مورد نظر برای ترخیص کالا در گمرکات کشور اقدام می کند. صاحبان کالا، دارندگان کارت حق العمل کاری و نمایندگان می توانند با یکبار مراجعه به واحد احراز هویت گمرکات اجرایی و پس از پرکردن فرم های مربوطه و ارائه مدارک لازم از قبیل کارت ملی، کارت بازرگانی، شناسه ملی (اشخاص حقوقی) و مدارک وکالت نامه معتبر  با تأیید گمرک، کدینگ شوند. پس از کدینگ کردن ۲ کد به نماینده ارسال می شود.کد اول کد ۹ رقمی بوده و به نماینده داده می شود و کد دوم همان شماره ملی فرد اظهارکننده می باشد.

 • ورود به سامانه پنجره واحد تجارت فرامرزی و انجام فرایند ترخیص کالا

پس از اخذ نام کاربری و رمز عبور با مراجعه به سامانه پنجره واحد تجارت فرامرزی گمرک الکترونیک (https://epl.irica.ir  یا http://csw.irica.ir ) فرایند اظهار و ترخیص کالا صورت می گیرد. توجه داشته باشید که با اجرای سامانه پنجره واحد تجارت فرامرزی الکترونیکی شدن تمامی مراحل ترخیص کالا این مسأله امریست کاملا تخصصی و حساس که گاهاً برخی از ترخیص کاران مجربی که سالهاست به امر ترخیص کاری مشغولند نیز دچار مشکل و خطا می شوند که خوشبختانه گروه بازرگانی فرتاک تجارت با دارا بودن تیم مجرب و فارغ التحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا در رشته های بازرگانی بین الملل و گمرک به حول قوه الهی این امر را به بهترین و سریع ترین نحو ممکن انجام می دهد.

جهت تکمیل اظهارنامه وارداتی محموله مورد نظر باید به قسمت دور اظهاری واردات در سامانه مراجعه شود و مشخصات کالا و محاسبه حقوق ورودی و هزینه های دیگر را به صورت دقیق انجام گردد. برای ترخیص کالا بایستی فرم مورد اشاره بدون هیچ اشتباهی تکمیل گردد. چنانچه هر گونه اشتباهی در حین پر کردن فرم ایجاد شود مسئولیت آن مانند کم اظهاری و… به عهده اظهار کننده می باشد که در بیشتر موارد منجر به جریمه های مالی از جانب گمرک می گردد.

پس از ارسال تمامی مدارک و مجوزهای لازم (بهداشت، استاندارد، و…) بر اساس کدهای مندرج در متن اظهارنامه در سامانه برای سازمان های مورد نظر و پس از تأیید و اخذ مجوزهای مربوطه گمرک در زمان اعلام شده توسط سیستم نوبت دهی سامانه و پس از اتمام کارشناسی و ارزیابی گمرک نسبت به صحت مندرجات اظهارنامه و مطابقت مدارک و اسناد کالا، مطابق با مسیر اعلامی (سبز، زرد، قرمز) که هر کدام فرایند و زمان مختص به خود را دارد، سند به مرحله صندوق رفته و در انتظار تأییدیه پرداخت از سمت بانک می ماند که باید در این مرحله تمام هزینه های گمرکی از طریق سامانه پرداخت شود و سپس به مرحله صدور مجوز بارگیری می رود.

در آخرین مرحله ترخیص کالا بایستی به کارشناس مربوطه درب خروج مراجعه شود. در اینجا کارشناس پس مرور مدارک و تأیید صحت آنها، اجازه خروج کالا از گمرک را خواهد داد و کالا ترخیص می گردد.

به جرات میتوان گفت معقوله ترخیص کالا به قدری تخصصی است که عدم آگاهی به آن میتواند خساراتی جبران ناپذیر به بازرگانان وارد نماید، لذا ما به شما پیشنهاد می کنیم با آزمون و خطا به استقبال تجارت خود گام نگذارید و کار را به کاردان بسپارید.

هدف نهایی ما تحویل به موقع و سلامت کالای شماست.