بخش خدمات

حمل و نقل و ترانزیت بین المللی
 • حمل و نقل و ترانزیت بین المللی

حمل و نقل و ترانزیت بین المللی

انواع روش های حمل کالا به صورت حمل دریایی، حمل زمینی، حمل هوایی محمولات می باشد که بنا بر حجم، وزن، ارزش کالاها و فوریت زمانی آنها با توجه به محدودیت بودجه و در نظر گرفتن ریسک و امنیت برای هر محموله ای و با توجه به مبدأ و مقصد آن باید یکی از روش های زیر را انتخاب نمود.

حمل دریایی

عمده ترین شیوه حمل کالاها حمل دریایی می باشد، این روش به واسطه حداقل هزینه و نبود نیاز به راه سازی و ایجاد خطوط راه آهن و جاده از دیر باز مورد استقبال تاجران بوده است، البته هزینه زمان در این نوع حمل کالا افزایش می یابد و برای کالا های بسیار ارزشمند و کم حجم و کم وزن روش مناسبی نیست. عمده محمولاتی که از این روش حمل استفاده می کنند به وسیله کانتینرها ی ۲۰ و ۴۰ فوتی محمولات را جابه جا می کنند البته محمولات بزرگ و حجیمی مثل گندم و برنج به وسیله کشتی های فله بر مخصوص حمل آن کالا، نفت توسط کشتی های نفت کش و گاز توسط کشتی های مخصوص حمل OPG حمل می شوند. برخی از ماشین آلات با ابعادی که اصطلاحا کالای OOG یا OUT OF GAGE خطاب می شود در کانتینر معمولی جا نمی شوند در این حالت از کانتینر های روباز و یا بغل باز ( OPEN TOPوFLATRACK ) استفاده می شود، در مواردی که حجم و ابعاد بسیار خارج از محدوده باشد باید از کشتی های BREAK BULK  و کشتی هایی که بر روی عرشه خود فضا برای قرار دادن محمولات نیز دارند استفاده شود.

گروه بازرگانی فرتاک تجارت با مشارکت سازمان کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و شرکت‌های کشتیرانی برتر دنیا نظیر HANJIN, OOCL : EMIRATES LINE, HYUNDAI, WOSCO, CHINA SHIPPING  و … خدمات خود را با قابلیت انعطاف بسیار بالا ارائه می‌دهد. سرویس‌های ما شامل انواع حمل‌های دریایی زیر می باشد:

 • صادرات و واردات
 • سرویس کانتینری
 • سرویس FCL  و LCL فول کانتینر و خرده بار
 • حمل بار فله Break Bulk
 • انجام خدمات تحویل Door To Door 

حمل و نقل دریایی یکی از عناصر کلیدی در خدمت حمل و نقل چندوجهی است. به منظور ارائه بهترین خدمات ممکن، ما بخشی ویژه و اختصاصی برای ارائه سرویس های FCL، LCL، و بار فله در سطح جهانی درنظر گرفته ایم.

در طول این سال ها، فرتاک تجارت روابط تجاری قوی با اکثر کریرهای اصلی اقیانوس های بین المللی و منطقه ای، ایجاد کرده است.

logistics shipping

حمل زمینی

شیوه حمل زمینی محمولات به وسیله کامیون ها و تریلی های کفی و چادری در ناوگان زمینی یا حمل به وسیله ناوگان ریلی امری کاملاٌ رایج و مرسوم است، سالیان سال است که عمده محمولات کشورمان از مبدأ ترکیه و اروپا و به مقصد عراق و افغانستان و کشورهای CIS از این روش استفاده می کنند. از مزایای این روش عدم نیاز به تخلیه و بارگیری مجزا در بندر و یا تخلیه و بارگیری به وسیله جرثقیل های بندر و خطرات ناشی از طوفان و باران ها در حمل دریایی می باشد. البته در این روش حمل معمولاٌ زمان بسیار مناسب تر از حمل دریایی خواهد بود. دسترسی برای حمل و نقل دریایی به همه نقاط مقدور نیست بسیاری از کشورها هیچ راهی به مرز های آبی ندارند و یا اگر هم دارند مسیر آبی مستلزم دور زدن دنیاست. حمل زمینی راه حل مناسب و امن برای اکثر محمولات می باشد. ارزش کالاها در این روش از حمل دریایی بالاتر و کرایه حمل نیز بالاتر است. این روش حمل در حالت تریلری خود به صورت FTL  و LTL  یا خرده بار (گروپاژ) می باشد که در این حالات زمان حمل افزایش یافته و محموله باید در انبار فورواردر در مبدأ COORDINATE شود.

گروه بازرگانی فرتاک تجارت با داشتن دفتر و نمایندگی در ترکیه، اروپا، کشورهای CIS و خاورمیانه سرویس‌های زمینی خود را به صورت فول و گروپاژ از این کشورها با نرخی کاملا رقابتی به ایران و بلعکس به مشتریان خود ارائه می‌دهد. خدمات ما به صورت هفتگی از مراکز اصلی (ترکیه، روسیه، عراق، افغانستان) به ایران و کشورهای دیگر برقرار می‌باشد.

Truck

حمل هوایی

حمل هوایی برای حجم کالا هم چون وزن آن محدودیت هایی دارد. در این روش حمل کانتینر های هوایی با اشکال مخصوص بدنه هواپیمای باربری تهیه شده اند و استفاده می شوند. ارزش فضا هر متر مکعب در هواپیما برابر ارزش ۱۶۰ کیلوگرم می باشد. بنابراین در صورتی که کالای شما یک لیتر باشد و ۱۶۰ کیلو وزن داشته باشد و یا بر عکس یک متر مکعب حجم داشته باشد و ۱ کیلو وزن در هر دوصورت کالای شما بر اساس یک مترمکعب با ۱۶۰ کیلوگرم نرخ گذاری می شود.

یکی از موارد بسیار مهم که گاهی موجب سردرگمی می شود نحوه محاسبه وزن بارنامه می باشد. توجه داشته باشید که در حمل و نقل هوایی دو واحد وزن حقیقی یا (Gross Weight) و وزن حجمی یا (Volume weight)  مورد محاسبه قرار می گیرد. وزن حقیقی همان وزنی است که پس از توزین کالا بر روی باسکول گمرک فرودگاه مشخص می گردد و وزن حجمی با توجه به ابعاد بیرونی بسته پس از بسته بندی طبق فرمول زیر محاسبه می گردد:

وزن حجمی = حاصلضرب طول و عرض و ارتفاع تقسیم بر عدد ۶۰۰۰

توجه داشته باشید که بزرگترین طول، بزرگترین عرض و بزرگترین ارتفاع بسته به سانتیمتر اندازه گیری شده و حاصلضرب اعداد فوق بر عدد ۶۰۰۰ تقسیم شود. عدد بدست آمده وزن حجمی کالا می باشد. (برای مثال وزن حجمی بسته با ابعاد طول و عرض و ارتفاع ۱۰۰ سانتیمتر، مساوی ۱۶۷ کیلو گرم می باشد و یا به عبارتی هرمتر مکعب = ۱۶۷ کیلوگرم است).

هنگام محاسبه هزینه کرایه حمل،  ما بین وزن حقیقی کل بسته ها (وزن کل باسکول) و وزن حجمی تمام بسته ها؛ هر کدام که بیشتر باشد بعنوان وزن بارنامه(Chargeable Weight)  مورد استفاده قرار می گیرد. لازم به یادآوری است که وزن حقیقی کل بسته ها نسبت به وزن حجمی کل بسته ها مورد مقایسه قرارمی گیرد.

نکته مهم دیگر در مورد هزینه کرایه حمل هوایی این است که متناسب با افزایش وزن محموله نرخ واحد کرایه حمل هوایی کاهش می یابد. در اکثر موارد نرخ های هواپیمایی بر اساس وزنهای زیر ۴۵ کیلو گرم ، ۴۵ تا ۱۰۰ کیلو گرم ، ۱۰۰ تا ۲۵۰ کیلو گرم، ۲۵۰ تا ۵۰۰ کیو گرم و… متفاوت بوده و با افزایش وزن محموله نرخ واحدکرایه حمل کاهش می یابد.

گروه بازرگانی فرتاک تجارت با تجربه چندین ساله خود این امکان را فراهم آورده که کالای وارداتی و یا صادراتی شما از هرکشور جهان با بهره مندی از سرویس کارگو و توسط تیم مجرب و متخصصین حمل هوایی انجام و در کوتاه ترین زمان تحویل گردد.

Air 

ترانزیت

این سرویس جهت حمل و نقل کالا از یک گمرک داخلی به گمرک داخلی دیگر می باشد. این روش یک رویه گمرکی است که برای انتقال کالای گمرک نشده از یک گمرکخانه (مبدأ) به گمرکخانه دیگر(مقصد) استفاده می شود. بنابراین، برحسب اینکه گمرک مبدأ در یک قلمرو گمرکی و گمرک مقصد در یک قلمرو گمرکی دیگر یا هر دو در یک قلمرو گمرکی یا مبدأ در مرز و ‌مقصد در مرز، مبدأ در مرز و مقصد در داخل قلمرو گمرکی، مبدأ در داخل و مقصد در داخل قلمرو گمرکی و بالاخره مبدأ در داخل و مقصد در مرز گمرکی یک کشور باشد، اصطلاحاتی مثل ترانزیت بین‌المللی، ترانزیت خارجی، ترانزیت به داخل، ‌ترانزیت به خارج به کار خواهد رفت.

گروه بازرگانی فرتاک تجارت با داشتن نمایندگی‌های توانمند در سراسر کشور و در اکثر بنادر مهم و نقاط مرزی و گمرکی کشور این قابلیت را دارد تا در کمترین زمان محمولات صاحبان کالا را تحت پوشش عملیات ترانزیت خارجی و داخلی قرار دهد.

 Transit

کالاهای نمایشگاهی

گروه بازرگانی فرتاک تجارت در زمینه حمل و نقل و ترخیص کالاهای نمایشگاهی خدمات خود را به صورت کاملاً تخصصی جهت سهولت و سلامت هرچه بهتر به شرکت کنندگان در نمایشگاه های بین المللی به شرح زیر ارائه می نماید:

 • حمل کالا از مبدأ به محل برگزاری نمایشگاه (گمرک نمایشگاه)
 • ورود موقت کالا در گمرک نمایشگاه
 • بسته بندی و لیبل گذاری کالا
 • خروج کالا از گمرک نمایشگاه به محل غرفه و تحویل کالا به شرکت کنندگان در محل غرفه
 • بازگشت کالا پس از پایان نمایشگاه به گمرک
 • مراحل پس از بازگشت کالا به گمرک

برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت نرخ کرایه حمل های دریایی، زمینی، هوایی، ترانزیت و حمل کالاهای نمایشگاهی و نرخ درب به درب محمولات با دپارتمان بازرگانی خارجی گروه بازرگانی فرتاک تجارت تماس بگیرید.